Inwestycje w wino
Produkty strukturyzowane projektuje się tak, aby zapewniały kryteria proporcji ryzyka do zysku. Osiąga się to poprzez zestawienie tradycyjnej obligacji, jednak zamiast standardowych wypłacanych corocznie odsetek i końcowej płatności zysk zależny jest od zachowania pewnych innych aktywów. Zyski z inwestycji w strukturę uzależnione są od pewnego portfela papierów wartościowych, na których się on opiera .
Lokata strukturyzowana jest depozytem bankowym z wbudowanym instrumentem pochodnym. Lokaty strukturyzowane działają w oparciu o Ustawę Prawo Bankowe. Instrument ten działa najczęściej tak : bank kieruję na rynek lokatę strukturyzowaną, i jednocześnie sam zakupuje na rynku instrument pochodny. Otwierając lokatę strukturyzowaną, klient nie płaci najczęściej prowizji. W przypadku obligacji, pobieranie prowizji od zakupu jest częste . Dodatkowo lokaty charakteryzują się zazwyczaj prostszą niż obligacje formułą obliczania zysku .
Trzeba także wiedzieć , że zysk z inwestycji alternatywnych gwarantowany jest jedynie z końcem okresu inwestowania . Jeśli inwestor zdecyduje się zamknąć lokatę przed zakończeniem okresu inwestycyjnego , nikt nie zapewni mu otrzymania całego kapitału. Co więcej , często za zerwanie lokaty mogą grozić inne kary . Nie wszystkie inwestycje alternatywne gwarantują zwrot kapitału . Część z nich, przeznaczone przede wszystkim do agresywnych inwestorów , nie mają opcji ochrony.
Inwestycje w wina są jedną z popularnych w Polsce inwestycji alternatywnych. Wielu rodaków decyduje się zainwestować swoje środki w ten szlachetny trunek. W Polsce działają firmy które zajmują się głównie inwestycjami w wino . Inwestor za ich pośrednictwem staje się właścicielem najlepszych win na świecie . Wino to kupowane jest w beczkach, a następnie przechowywane w odpowiednich warunkach w piwnicach . Po paru latach przechowywania wino butelkuję się, a następnie sprzedawane jest po wyznaczonej cenie na rynku win w Londynie.
Polisy strukturyzowane to rodzaj produktów strukturyzowanych stworzone na podstawie Ustawy o obligacjach. Większość obligacji strukturyzowanych powstało na bazie typowego dla produktów strukturyzowanych schematu, czyli obligacja + opcja o takim samym terminie zapadalności . Posiadacz obligacji strukturyzowanych jest wtedy posiadaczem wybranego instrumentu finansowego, który będzie od niego wykupiony po ustalonym z góry okresie .