Polska edycja „Eden” wpisuje się w program Eko-Polska

24 czerwca podpisana została uroczyście międzyresortowa deklaracja o współpracy przy wdrażaniu programu „Eko-Polska”. Towarzyszyło jej ogłoszenie wyników pierwszej polskiej edycji Konkursu Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje – „Eden”.

Dotąd resorty działały osobno

– Chcemy zakończyć i rozpocząć współpracę. Zakończyć w części dotyczącej przygotowania dokumentu i programu pod nazwą „Eko-Polska” i rozpocząć bliską współpracę z ministrami Sportu i Turystyki, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Zdrowia, dotyczącą wspólnego działania na rzecz promocji Polski – powitał przybyłych wiceminister Stanisław Gawłowski.

Składając podpisy pod dokumentem ministrowie Środowiska, Sportu i Turystyki, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Zdrowia zobowiązali się do podjęcia wspólnych działań, które zapewnią właściwą współpracę podległych im jednostek przy wdrażaniu założeń Programu „Eko-Polska”, czyli osiągnięciu celu określanego modnym obecnie terminem – synergia. W tym przypadku synergia oznacza współpracę czterech resortów polegającą między innymi na wymianie informacji o podejmowanych działaniach służących promocji efektów realizowanego przedsięwzięcia oraz udostępnianiu danych niezbędnych do budowy wizerunku promującego potencjał naszego kraju w obszarze przyrody, ekologii i ekoturystyki. Do tej pory wszystkie te działania prowadzone były osobno przez każde z ministerstw.

Dziedzictwo przyrodnicze Europy

– Wymiernym przykładem realizacji tego porozumienia jest Konkurs Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje – „Eden” – mówiła wiceminister Katarzyna Sobierajska. – Tegoroczna edycja z udziałem Polski przebiega bowiem pod hasłem rozwoju turystyki na terenach o szczególnych walorach środowiskowych wpisując się tym samym w Program „Eko-Polska”.

Konkurs ma przede wszystkim na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych, charakteryzujących się szczególnymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. Jego adresatami są kraje członkowskie UE, subregiony i społeczności lokalne rozwijające turystykę na swoim terenie w oparciu o filozofię zrównoważonego rozwoju, w tym także obszary chronione oraz będące częścią obszarów Natura 2000. Miejsca szczególnie atrakcyjne turystycznie wyłonione w danym konkursie są przez Komisję Europejską wspierane promocyjnie, mogą ubiegać się o dodatkowe środki finansowe na ten cel. Projekt „Eden” został zapoczątkowany przez Komisję Europejską w 2006 r. z budżetem 1 mln euro. W pilotażowej edycji 2006/07 wzięło udział 10 krajów. Organizatorami polskiej edycji Konkursu są Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Sportu i Turystyki, regionalne organizacje turystyczne oraz Ministerstwo Środowiska i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Główna nagroda i cztery wyróżnienia

Minister Mirosław Drzewiecki, jeden z sygnatariuszy tego ważnego dla promocji Polski porozumienia, wspólnie z wiceminister Katarzyną Sobierajską i prezesem POT Rafałem Szmytke wręczyli następnie wyróżnienia i główną nagrodę wybranym przez jury laureatom pierwszej polskiej edycji Konkursu Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje – „Eden”. Do konkursu zgłoszono 21 kandydatur. Ocenie merytorycznej poddanych zostało 17. Nie wszystkie spełniały bowiem kryteria określone w regulaminie. Wśród warunków są zastrzeżenia stwierdzające między innymi, iż destynacja nie może być kojarzona przez turystów jako powszechnie znane miejsce uprawiania turystyki, rekreacji i wypoczynku. W tym zakresie na poziomie regionu i kraju musi obejmować przyrodnicze tereny prawnie chronione, w tym obszary należące do Natura 2000. Musi także zostać przygotowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i porozumień z władzami odpowiedzialnymi za ochronę przyrodniczą danego obszaru.

Rzeczpospolita Ptasia w europejskim etapie konkursu
Laureatem został projekt Rzeczpospolita Ptasia, inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis viribus” zgłoszona przez Grupę Partnerską „Ujście Warty” w Słońsku w województwie lubuskim. Dyplom z rąk ministra Mirosława Drzewieckiego odebrali przedstawiciele stowarzyszenia Izabela Engel, Biuro Turystyki Przyrodniczej „Dudek”, prezes Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis viribus” i Konrad Wypychowski, dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty”.

Wyróżnienia otrzymały: Janów Lubelski – zgłoszony przez Urząd Miejski w Janowie Lubelskim, województwo lubelskie; Region Dorzecza Nadbużańskiego, zgłoszony przez Nadbużańską Lokalną Organizację Turystyczną, województwo mazowieckie; Barlinek, zgłoszony przez Urząd Miejski w Barlinku, województwo zachodniopomorskie; Krzemienny Krąg na Szlaku Żółwia i Dinozaura, zgłoszony przez Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg Bałtów”, województwo świętokrzyskie.

Źródło:aktualnosciturystyczne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *