Konkurs na nazwę nowego rezerwatu archeologicznego w Poznaniu

Do końca listopada można zgłaszać propozycje nazwy dla nowego projektu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – Rezerwatu Archeologicznego zlokalizowanego na Ostrowie Tumskim.

Nowa placówka muzealna, umiejscowiona przy ul. Ks. I. Posadzego, będzie prezentować unikatowe relikty wałów wczesnopiastowskiego ośrodka grodowego z X wieku, a rozbudowywanego na przełomie X/XI wieku. Fortyfikacje broniły siedzibę pierwszych Piastów – Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Monumentalne, kilkunastometrowej wysokości mury, prawdopodobnie zniechęciły do natarcia na gród poznański samego cesarza Henryka II w 1005 roku.

Otwarcie placówki planowane jest na czerwiec 2012 roku.

„Miejsce to jest bardzo ważne dla Poznania i dlatego chcielibyśmy, aby mieszkańcy naszego miasta zdecydowali o jego nazwie” – informują w komunikacie muzealnicy. Dodają, że zależy im na odwróceniu obiegowego stereotypu średniowiecza, jako okresu ciemnego i zacofanego.

Termin nadsyłania propozycji przedłużono do końca listopada. Ostateczną nazwę wybierze jury składające się z pracowników Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne i nietypowe nagrody.

Propozycje nazwy dla Rezerwatu na Ostrowie Tumskim należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: agnieszka.krzyzaniak@muzarp.poznan.pl lub na adres: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27, 61-781 Poznań, z dopiskiem na kopercie KONKURS.

Szczegółowe informacje na temat oczekiwań muzealników związanych z nazwą Rezerwatu dostępne na stronie internetowej placówki tutaj.

Projekt Rezerwatu jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 Fundusze Europejskie – Dla Rozwoju Innowacyjnej Wielkopolski. Pozostałą część kosztów pokrywa miasto Poznań.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projektowany wygląd Rezerwatu, rys. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu/TOYA Design

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *