Noc Muzeów w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Już po raz ósmy Europejska Noc Muzeów zagości również w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląsku 17 maja 2014. Swe podwoje dla entuzjastów nocnego zwiedzania otwieramy od godziny 18 00 do 22 00. Jest to świetna okazja do odwiedzenia z rodziną i przyjaciółmi Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

Proponujemy odwiedzającym zwiedzanie wystaw stałych oraz nowej Trasy Parowej przedstawiającej atrakcyjniejszą i pełniejszą formę prezentacji zbiorów. Dzięki remontom i modernizacji obiektów zabytkowej infrastruktury kolejowej, została uruchomione trasa kolejowa wiodąca po najważniejszych częściach Muzeum. Prowadzony przez lokomotywę zestaw wagonów przejeżdżając po terenie bocznicy, prezentuje ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową.

O godz. 19 00 swoją premierę będzie miał najnowszy multimedialny pokaz filmu „Muzeum Utracone”.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu Muzeum Utracone są losy kolekcji. Ich zawikłane i zaskakujące losy przybliży film, którego twórcy w tym roku sięgają odważnie do sztuki i kultury współczesnej.

Zobaczymy zawirowania związane z powstawaniem kolekcji, próbami ukrycia obiektów w obliczu zbliżającej się wojny, dowiemy się, gdzie znajdowały się skrytki i jak okupanci je odkrywali, a także poznamy wiele innych ciekawostek związanych z losami danych zbiorów.

Twórcy filmu:

Projekt i ilustracje – Marta Ignerska – graficzka, ilustratorka, uznawana za jedną z najzdolniejszych graficzek młodego pokolenia.

Muzykę – Envee – jeden z najbardziej cenionych w Polsce producentów; dj, muzyk i współtwórca uznanego w kraju jak również za granicą, kolektywu dj`skiego i grupy producenckiej Niewinni Czarodzieje.

Koniec wieczoru uświetni występ wrocławskiego zespołu Kolega Doriana- to free jazzowy projekt poświęcony na wpół mitycznemu chłopcu – stworowi, Dorianowi. Na koncercie zagra materiał inspirowany różnorodnymi zjawiskami muzycznymi takimi jak minimalizm, muzyka klezmerska, skandynawska scena jazzowa, a nawet thrash metal. Pojawią się oniryczne narracje muzyczne i żywiołowe improwizacje. Zespół gra od 2012 roku.

Dawał koncerty w całej Europie, również na licznych wernisażach sztuki współczesnej.

Skład zespołu:

Matylda Gerber – saksofon tenorowy

Maurycy Wiliczkiewicz – gitara

Mateusz Ziółkowski – gitara basowa, djembe Janek Krukowski – perkusja

 

Serdecznie zapraszamy !!!

Wstęp bezpłatny

www.muzeumtechniki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *