Po bursztyn do muzeum
Niezwykłe eksponaty, niesamowite znaleziska, ciekawe historie i rzetelna informacja – to wszystko można znaleźć w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Z okazji Święta Miasta otwarto tam aż trzy wystawy związane z tematyką bursztynu. Tego przegapić nie można.
Po bursztyn do muzeum
Jak powstawał bursztyn, jakie są jego odmiany, co w bursztynie siedzi, a także niezwykłe kolekcje bursztynowej biżuterii – to wszystko można już obejrzeć w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. W czwartek, 10 czerwca, odbyło się tam uroczyste otwarcie aż trzech wystaw: „Magia bursztynu”,”Na bursztynowym szlaku” i „Piękno zaklęte w bursztynie”.
W gmachu muzeum zaprezentowano przedmioty niezwykłe, można tam obejrzeć bursztyn pod różnymi postaciami.
„MAGIA BURSZTYNU”
– to wystawa prezentująca kwestie dotyczące powstania bursztynu, jego odmian i rodzajów oraz roli i znaczenia bursztynu w minionych wiekach. Ekspozycję wzbogacają wyroby z bursztynu.
Wystawa jest własnością Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
„NA BURSZTYNOWYM SZLAKU”
– to prawdziwa gratka dla miłośników historii, kultury i sztuki, a także dla wszystkich ceniących piękno. Wystawa przedstawia liczne znaleziska archeologiczne dokumentujące przebieg szlaków handlowych – zwłaszcza szlaku bursztynowego – oraz ukazujące ich rolę w unifikacji kulturowej Europy i znaczenie w życiu codziennym społeczeństw pradziejowych.
Wystawę organizuje Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, wspólnie z Instytutem Etnologii i Archeologii PAN w Warszawie.
„PIĘKNO ZAKLĘTE W BURSZTYNIE”
Panie z pewnością zachwycą się niezwykłą kolekcją współczesnej biżuterii, która łączy ze sobą piękno i ciepło bursztynu ze szlachetnością srebra.
Wystawa w kaliskim muzeum sprowadzona z Gdańska, osadzona w przestronnym holu zwraca uwagę swą świetlistością i ciepłem. W centralnej części umieszczono kilkanaście przeszklonych, lekkich gablot, w których prezentowane są prace 39 współczesnych złotników, wykorzystujących w swych kompozycjach bursztyn. Jest to przede w wszystkim biżuteria, a wiec medaliony, wisiory, naszyjniki, obroże, kolczyki, brosze, pierścienie, ale także figurki zwierzęce, łyżeczki i formy abstrakcyjne. Wystawę uzupełnia 5 kompozycji – obrazów gdańskiej artystki Pauliny Binek z cyklu „Brzegi morza” utworzonych z wyrzuconych przez fale drobnych patyczków, desek, piasku i bursztynu oraz niewielka kolekcja ubiorów z dopasowana do nich bursztynową biżuterią.
Tę wystawę organizuje Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.- Dopełnieniem ekspozycji są fotogramy najcenniejszych znalezisk archeologicznych z okolic Adrii, Ptuj, Martina i Sopronu – to warta zaprezentowania w Kaliszu własność zbiorów muzeów archeologicznych miast, uczestniczących w projekcie „Wyprawa po bursztyn. Europejski szlak kulturowy”. Projekt ten stanowi przedsięwzięcie artystyczno-naukowe promujące europejskie dziedzictwo kulturowe oraz służące nawiązywaniu i umacnianiu więzi między mieszkańcami miast i krajów na Szlaku Bursztynowym – mówi Patryk Świerczyński z Biura Projektu „Wyprawa po bursztyn”.
Bursztynowe ekspozycje w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej można będzie podziwiać do 31 sierpnia.
Imprezy realizowane w ramach projektu „Wyprawa po bursztyn” odbywają się pod honorowym patronatem Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „KULTURA 2007-2013”