Naukowcy wśród nominowanych do – Travelerów 2010
Odkrycie śladów pradawnej katastrofy kosmicznej na ziemiach polskich, skamienielin morskich gadów w Annopolu czy tropów najstarszego zwierzęcia lądowego na świecie – to niektóre odkrycia naukowe nominowane w 5. edycji konkursu „Travelery 2010”. Głosy można oddawać do 15 marca.
Zwycięzców konkursu w sześciu kategoriach wyłonią w głosowaniu SMS-owym czytelnicy organizującego konkurs National Geographic. Grand Prix – za całokształt dokonań eksploracyjnych lub naukowych oraz wierność życiowej pasji – przyzna kapituła konkursu.
W kategorii „Naukowe odkrycie roku” zostali nominowali: prof. Marian Harasimiuk i prof. Grzegorz Racki za odkrycie śladów pradawnej katastrofy kosmicznej na ziemiach polskich. „Naukowcy z UMCS oraz PAN dowiedli, że 65 mln lat temu na ziemiach polskich miała miejsce katastrofa, w wyniku której wyginęły m.in. dinozaury” – czytamy w uzasadnieniu nominacji.
Głosy można oddawać również na Grzegorza Niedźwieckiego i Piotra Szreka – odkrywców tropów najstarszego zwierzęcia lądowego na świecie w Górach Świętokrzyskich. Wyniki swoich badań naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowego Instytutu Geologicznego opublikowali na łamach prestiżowego tygodnika naukowego „Nature”.
Doc. Marcina Machalskiego z Instytutu Paleobiologii PAN nominowano za odkrycie skamieniałości wielometrowych morskich gadów z czasów dinozaurów w Annopolu, a dr. Mikołaja Urbanowskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego za odnalezienie szczątków pierwszego polskiego neandertalczyka, a konkretnie jego trzech zębów trzonowych.
Ostatnim naukowym dokonaniem, na które można oddać głos są odkrycia archeologiczne w starożytnym mieście Majów w Nakum. Grupa archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierowana przez dr. Jarosława Źrałkę i Wiesława Koszula odkryła w Gwatemali fragment ołtarza Majów. To najstarszy taki zabytek w tym regionie.
W kategorii „Społeczna inicjatywa roku” wśród nominowanych znalazło się Centrum Nauki Kopernik. „Centrum Nauki Kopernik okrzyknięto najważniejszą inicjatywą edukacyjną w Polsce ostatnich lat oraz jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie. Wszystkiego można, a nawet trzeba tu dotknąć – na entuzjastów naukowych eksperymentów czeka ok. pół tysiąca multimedialnych eksponatów” – uzasadniają organizatorzy konkursu.
Warszawski „Kopernik” w swojej kategorii zmierzy się m.in. z obywatelską akcją „Oddajcie parki narodowi”, projektem „Trzecie oko”, w ramach którego poznańscy okuliści: dr Rafał Nowak i dr Maciej Matuszyński podróżują do odległych rejonów świata przeprowadzając m.in. operacje zaćmy.
Uczestnicy konkursu mogą oddawać głosy również w kategoriach: „Podróż roku”, „Wyczyn roku”, „Podróżnicza książka roku” i „Blog travelerowca”. Wśród osób, które wezmą udział w głosowaniu i wyślą prawidłowe zgłoszenia zostaną rozlosowane nagrody.
Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: www.travelery2010.national-geographic.pl
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/bsz
www.naukawpolsce.pl