Od niedzieli w Opolu konferencja o Kresowianach na świecie
Jak zapowiedziała prof. Maria Kalczyńska z Politechniki Opolskiej, która jest w gronie organizatorów konferencji „Kresowianie na świecie”, w spotkaniu udział wezmą naukowcy z kraju oraz ze świata. „Będziemy mieć gości z Francji, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Niemiec i Danii” – powiedziała PAP prof. Kalczyńska.
Część naukowa konferencji – podzielona na trzy moduły – odbędzie się w poniedziałek. W pierwszym prelegenci poruszą tematy związane z losami Kresowian na świecie – w tym w Afryce, Australii, Zagłębiu Ruhry w Niemczech czy w Londynie, gdzie zdaniem naukowców trafiła największa grupa emigrantów pochodzenia kresowego.
Tematem przewodnim drugiego będą dokonania kresowych emigrantów. „Będzie się można dowiedzieć wiele na przykład o zamku Montresor we Francji, należącym do rodzin Branickich i Reyów – powiedziała PAP prof. Kalczyńska. – O kresach opowie też dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm z USA, emigracyjna pisarka i publicystka, była sekretarka Melchiora Wańkowicza. Przy okazji będzie też promowała swoją najnowszą książkę o kresowianach w USA zatytułowaną +Lepszy dzień nie przyszedł już+”.
Trzeci blok konferencji będzie poświęcony „Kresowianom w kulturze świata”.
Prócz odczytów i dyskusji podczas konferencji przewidziano też promocje książek o tematyce kresowej, m.in. „Rubinowej broszki” Andrzeja Skibniewskiego napisanej na podstawie znalezionych w kuferku na strychu rodzinnego domu listów, pamiętników czy dokumentów bliskich pochodzących ze Lwowa. Promocji książki będzie towarzyszył spektakl słowno-muzyczny zatytułowany „Z kresowego kuferka – Lwów”, w którym wystąpią mieszkający we Francji pianista Marek Drewnowski i aktorka Marta Lipińska-Englert.
Podczas konferencji zostaną otwarte wystawy: „Kresowianie w Politechnice Opolskiej”, „Pamiętnik wileński” oraz „Kaźń Profesorów Lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941″. „Tę ostatnią wystawę przygotowują wrocławski IPN i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu. Zależy nam, by tematyką Kresów zarazić młodsze pokolenie, tak by i w przyszłości pamięć o losach Kresowian nie zaginęła” – stwierdziła prof. Kalczyńska.
Dodała, że konferencja ma na celu skonsolidowanie środowisk kresowych, usystematyzowanie wiedzy o Kresowianach na emigracji oraz ich upamiętnienie. „Chcemy pokazać, w jak wielu miejscach świata znaleźli się ci, którzy po II wojnie światowej musieli wyjechać z Kresów, jak wiele wnieśli do kultury zakątków, w których się zjawili i jaki jest ich wkład w kultywowanie polskiej tradycji na świecie” – podsumowała.
Organizatorami konferencji „Kresowianie na świecie” są Politechnika Opolska oraz Towarzystwo Polonia – Kresy.
PAP – Nauka w Polsce
kat/ agt/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl