Atrakcje Paryża – Panteon
Panteon, położony na grzebieniu góry Św. Ginewry, jest miejscem pochówku wielu sławnych Francuzów, wśród których znajduje się m.in Victor Hugo.
Budowla powstała z rozkazu Ludwika XV, który zapadłszy na tajemniczą chorobę, oznajmił, że w przypadku ozdrowienia, zbuduje wspaniały kościół w miejscu niewielkiego Opactwa Św. Ginewry. Wkrótce Ludwik wyzdrowiał lecz minęło wiele czasu zanim dotrzymał danego słowa. Dopiero dwadzieścia lat później, w roku 1764, brat Madame de Pompadour wynajął słynnego architekta Jacques Soufflot, do przygotowania projektu kościoła na bazie krzyża Greckiego. Budowla miała posiadać kopułę na wzór słynnej katedry Św. Pawła w Londynie. Soufflot nie dokończył dzieła, a po jego śmierci prace nad kościołem zlecono pupilowi mistrza, Rondeletowi, któremu aż 9 lat zajęło doprowadzenie budowy do końca.
Budowla leży w bardzo dostępnym miejscu, w centrum miasta, blisko Uniwersytetu Sorbona i jest pozycją obowiązkową dla miłośników monumentalnych budowli, którzy spędzają wczasy we Francji.
Miejsce zostało przemianowane na „Świątynię Sławy” po zakończeniu Rewolucji Francuskiej, ku czci słynnych osobistości Francji, którzy od tej pory mieli być tu chowani. Lista osób, które dostąpiły tego zaszczytu była często modyfikowana. Mniej sławnych jak Mirabeau czy Marat, przenoszono w inne miejsca. Osoby, które umarły u szczytu chwały, jak np. Voltaire były ekshumowane, przenoszone do Panteonu gdzie znajdują się do dzisiaj. W XIX wieku wielokrotnie zmieniano funkcję budowli – była kościołem, panteonem i znowu kościołem – co znacznie utrudniało trzymanie kontroli nad poprawnym funkcjonowaniem.
Wśród osób pochowanych w Panteonie znajdują się m.in Rousseau, Soufflot, Zola, Braille i jak do tej pory jedyna kobieta, Marie Curie.
Zanim wejdziemy do krypty, warto zwrócić uwagę na uderzająco piękne freski: Na prawej ścianie zobrazowane są sceny z życia Ginewry, natomiast na lewej znajduje się drapowana na biało głowa świętej, patrząca na średniowieczny Paryż, którego jest patronem.