Beskid Żywiecki na weekend

JeleśniaJeleśnia to duża wieś w dolinie Koszarawy położona 12 km od Żywca, przy drodze do Korbielowa, dawnego szlaku handlowego z Żywiecczyzny na Orawę. W samym centrum wsi, przy rynku zwraca uwagę piękny, drewniany budynek o konstrukcji zrębowej, przykryty czterospadowym gontowym dachem, w którym mieści się Stara Karczma. Masywne drewniane drzwi prowadzą do przestronnej sieni, oddzielającej dawną część sypialną od jadalnej. Dużą salę kryje drewniany strop, przeniesiony tu ponoć z krakowskich Sukiennic. We wnętrzach Starej Karczmy mieści się stylowo urządzona kawiarnia (w lewej izbie z pięknym piecem) oraz restauracja (po prawej) specjalizująca się w potrawach regionalnej kuchni. Jest w czym wybierać: począwszy od dania firmowego, czyli „przysmaku Kwicoła”, poprzez świński ryj, aż po groch z kapustą.

W Jeleśni warto też zobaczyć barokowy kościół św. Wojciecha z końca XVII w., stare drewniane chałupy i stylowe przydrożne kapliczki. Obok kościoła, w starej drewnianej organistówce mieści się Regionalna Izba Pracy Twórczej. W zabytkowej chałupie znajduje się wystawa pięknych rzeźb i obrazków ludowych oraz bibułkowych kwiatów i bukietów, których wyrobem od pokoleń trudnią się tutejsze kobiety.

Korbielów to duża wieś w dolinie Glinki, położona 10 km na południe od Jeleśni, u stóp drugiego co do wielkości szczytu Beskidów. Zimą Korbielów, z pokaźną siecią wyciągów i tras zjazdowych (różnica wysokości 750 m) na północno-zachodnich stokach Pilska, to prawdziwy raj dla narciarzy.

Z Korbielowa wychodzą liczne szlaki piesze, m.in. na Halę Miziową, gdzie jest schronisko, w którym można odpocząć przed atakiem na szczyt Pilska. Do schroniska na hali można też dojść z przełęczy Glinne, skąd startują również trasy do schroniska na Markowych Szczawinach oraz na Pilsko.

Wyjście na atrakcyjny wierzchołek widokowy Pilska wymaga trochę wysiłku. Pod szczytem przebiega granica państwowa, najwyższy punkt znajduje się już po słowackiej stronie. Przy dobrej widoczności panorama ze szczytu jest doprawdy imponująca. Widać praktycznie cały Beskid Żywiecki z Babią Górą, a także sporą część Beskidu Śląskiego i Małego.

Położona na wschód od Korbielowa i na południe od Suchej Beskidzkiej, już na terenie województwa małopolskiego Zawoja to jedna z najdłuższych (18 km) wsi w Polsce. Znana miejscowość turystyczna, pięknie położona u stóp Babiej Góry, jest punktem wypadowym nie tylko do Babiogórskiego Parku Narodowego, a także w pasmo Polic i pasmo Jałowieckie.

W centrum wsi stoi duży drewniany kościół wybudowany w 1888 r. Drewniane elementy połączono (dla wzmocnienia konstrukcji) widoczną wewnątrz metalową konstrukcją nośną. We wnętrzu zachowało się trochę starszego wyposażenia z poprzedniego kościoła oraz ciekawa polichromia z lat 30.

Naprzeciwko widać okazały budynek dawnego Dworca Babiogórskiego i dawną karczmę o konstrukcji zrębowej i podcieniach wspartych na drewnianych słupach.

Znajduje się tu również skansen babiogórski im. Józefa Żaka. Zgromadzono tu wyposażenie i sprzęty góralskie z tradycyjnej chałupy oraz zbiór obrazów malowanych na szkle i oleodruków o tematyce religijnej. Można też zapoznać się tu z ekspozycją poświęconą historii turystyki babiogórskiej.

Poniżej skansenu w okazałym drewnianym budynku mieści sie Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *