Czy jesteśmy aktywni turystycznie?
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki wynika, iż w styczniu 2009 roku poziom uczestnictwa Polaków w wieku 15 i więcej lat w podróżach krajowych był wyższy niż w styczniu 2008 roku, a w wyjazdach zagranicznych – niższy. Obserwujemy większy wzrost uczestnictwa w krajowych wyjazdach krótkookresowych obejmujących przykładowo 2-4 dni niż długookresowych (co najmniej 5 dni) i większy spadek uczestnictwa w zagranicznych wyjazdach krótkookresowych niż długookresowych. Liczba osób uczestniczących w wyjazdach długookresowych ogółem była podobna jak w styczniu 2008 roku, w wyjazdach krótkookresowych ogółem – o 5% wyższa.
W lutym 2009 roku poziom uczestnictwa Polaków w wieku 15 i więcej lat w krajowych podróżach długookresowych (obejmujących co najmniej 5 dni) był znacznie niższy niż w lutym 2008 roku, w krajowych wyjazdach krótkookresowych (na 2-4 dni) – natomiast wyższy.
Uczestnictwo w obu rodzajach wyjazdów zagranicznych było niższe niż rok wcześniej. Zaobserwowano nieco większy spadek liczby osób uczestniczących w zagranicznych podróżach długookresowych niż krótkookresowych. W rezultacie uczestnictwo w wyjazdach długookresowych ogółem było znacznie niższe, w wyjazdach krótkookresowych ogółem – wyższe.
W marcu 2009 roku poziom uczestnictwa Polaków w wieku 15 i więcej lat w podróżach turystycznych był niższy niż w marcu 2008 roku. O 18% osób mniej wyjeżdżało w kraju i o 14% mniej – za granicę. W odniesieniu do wyjazdów krajowych mniejszy spadek uczestnictwa zanotowano przy podróżach długookresowych (obejmujących co najmniej 5 dni) niż krótkookresowych (obejmujących 2-4 dni). Obserwujemy wzrost uczestnictwa w zagranicznych wyjazdach długookresowych i spadek – w krótkookresowych.
I kwartał 2009
Instytut Turystyki na podstawie własnych badań szacuje, że w pierwszym kwartale 2009 roku było 11,8 miliona przyjazdów cudzoziemców, o 10% mniej niż w tym samym kwartale 2008 roku. Liczbę przyjazdów turystów w tym kwartale szacujemy na 2,36 mln (o 19% mniej).
W miarę napływu kolejnych danych w korzystających z bazy noclegowej oraz danych Straży Granicznej dotyczących ruchu na wschodniej granicy, oszacowania te będą korygowane. Wydaje się jednak, że wpływ recesji gospodarczej na ruch przyjazdowy jest niewątpliwy.
Jedyne kierunki, skąd nastąpił wzrost liczby przyjazdów to Litwa i Słowacja. Dotyczy to jednak tylko przyjazdów jednodniowych na zakupy. Wrósł – po dużym spadku w pierwszym kwartale zeszłego roku -ruch przygraniczny z Ukrainy i Rosji.
W I kwartale 2009 roku poziom uczestnictwa mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat w krajowych wyjazdach (podróżach) długookresowych (obejmujących co najmniej 5 dni) był niższy niż w I kwartale 2008 roku, w krajowych wyjazdach krótkookresowych (na 2-4 dni) – podobny. Uczestnictwo w obu rodzajach wyjazdów zagranicznych było niższe niż rok wcześniej. Obserwujemy mniejszy spadek liczby osób uczestniczących w zagranicznych podróżach długookresowych niż krótkookresowych.
Komunikat przygotowany przez Instytut Turystyki