Ewa Ewart na 125-lecie National Geographic Society
Ewa Ewart w rozmowie z Martyną Wojciechowską opowiedziała m.in. o tym, na ile jej poruszające produkcje filmowe są w stanie zmienić rzeczywistość na lepsze:
Kilka razy wylano mi na głowę kubeł zimnej wody, ale wciąż wierzę w tę misję. Moje dokumenty powinny zmieniać świat. Niestety na ogół tak się nie dzieje. W filmie o Korei Północnej po raz pierwszy pokazaliśmy rzeczy straszne, które wyczynia reżim, ten współczesny Holocaust. Film zaprezentowaliśmy m.in. w Kongresie USA, a więc ludziom, którzy mają władzę, możliwości. Skończyło się na odgłosach przerażenia w trakcie seansu. Z czasem ograniczyłam oczekiwania. Ważne, by moje filmy pomagały jednostkom. Niech to będzie nawet jedna osoba lub kilka, jak w przypadku „Dzieci Biesłanu”, kiedy film pozwolił ludziom, którzy przeszli przez traumę ataku terrorystycznego, zamknąć bolesny rozdział.
Ewa Ewart jest znaną dziennikarką i dokumentalistką pracującą dla BBC. Wielokrotnie była wyróżniania i nagradzana za swoją pracę. W 2009 roku została laureatką nagrody Wiktor w kategorii twórca najlepszego programu telewizyjnego. Za film „Dzieci Biesłanu” została nominowana do nagrody Emmy.
Relację z przekazania flagi oraz obszerny wywiad z Ewą Ewart można obejrzeć pod adresem: www.125lat.national-geographic.pl
W 125. rocznicę powstania Towarzystwa National Geographic redakcja National Geographic Polska wręcza flagę wyjątkowym Polakom, którzy swą działalnością wspierają bliskie Towarzystwu wartości i zaprasza ich do jubileuszowej rubryki „Pod flagą NG”. Oprócz Ewy Ewart w ubiegłych miesiącach flagę otrzymali: Robert Lewandowski, profesor Aleksander Wolszczan, generał Mirosław Hermaszewski, Janina Ochojska, Krzysztof Wielicki, profesor Norman Davies, Elżbieta Dzikowska oraz Jerzy Owsiak.
National Geographic Polska
National Geographic to legenda wśród magazynów, z historią sięgającą 125 lat wstecz. Za tytułem stoi największe towarzystwo naukowe na świecie, które do tej pory sfinansowało 10 tysięcy grantów. To dzięki National Geographic Society odkryto między innymi legendarne miasto Inków Machu Picchu, wrak Titanica, szkielet superkrokodyla w piaskach Nigru. National Geographic to pismo dla ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach, poszukujących rzetelnych i aktualnych informacji, ceniących wybitną fotografię i dbających o ochronę środowiska. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych. Obecnie, poza flagową edycją amerykańską, ukazuje się 37 wydań lokalnych, czytanych co miesiąc przez 60 mln osób na świecie.
W 2013 roku Towarzystwo National Geographic obchodzi 125. rocznicę powstania. To największe towarzystwo naukowe na świecie i wydawca magazynów pod marką National Geographic
Towarzystwo zostało założone 13 stycznia 1888 r. w Waszyngtonie, a jego celem było działanie na rzecz „rozwoju i upowszechniania wiedzy geograficznej”. Przez 125 lat Towarzystwo przeszło ewolucję od niewielkiego organu naukowego do jednej z największych na świecie organizacji edukacyjnych i naukowych typu non profit. Z okazji 125. rocznicy Towarzystwo National Geographic pragnie zapowiedzieć „Nowy wiek eksploracji”.
www.125lat.national-geographic.pl
PR