Już ponad 100 tys. osób odwiedziło Centrum Nauki Kopernik
103 tysiące osób odwiedziło warszawskie Centrum Nauki Kopernik (CNK) w pierwszych 45 dniach działalności. W ciągu jednego dnia – otwarte w listopadzie minionego roku Centrum – odwiedza średnio 2 tysiące gości.
„Tak duża frekwencja pokazuje, jak atrakcyjnym i lubianym miejscem jest Kopernik” – uważa Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.
Od 5 listopada goście CNK mogą korzystać z pięciu wystaw, złożonych z ponad 300 interaktywnych eksponatów. „Aby wypróbować większość z nich, należy zarezerwować około 3 godzin. Możemy już mówić o ulubionych eksponatach naszej publiczności. Bez wątpienia należy do nich Młyńskie Koło, zwane potocznie +Chomikiem+, symulator trzęsienia ziemi czy też witający wszystkich przy wejściu Robothespian” – informuje Nowicka.
Jak zauważa, eksponaty są używane nawet kilka tysięcy razy dziennie, dlatego muszą być bardzo odporne. Każde z nowo otwartych centrów nauki ma problemy z wytrzymałością eksponatów. Doświadczenia innych europejskich placówek pokazuje, że awarii ulega nawet 40 proc. ekspozycji.
„Kopernik w pierwszych tygodniach odnotował 14,5 proc. uszkodzeń. Aktualnie tylko 6 proc. naszych wystaw jest niedostępnych, co stanowi bardzo dobry wynik. W Europie dopuszczalnym progiem jest 5 proc. niedziałających eksponatów po pół roku od otwarcia placówki. Nam udało się zbliżyć do tego wyniku w dwa miesiące” – wyjaśnia Nowicka.
Jak podkreśla, zainteresowaniem cieszy się także strona internetowa placówki: www.kopernik.org.pl. Od uruchomienia w lipcu 2007 r. odwiedziło ją ponad milion osób, z czego ponad połowa w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Profil Kopernika na Facebooku ma już ponad 16 tys. przyjaciół.
W tym roku Centrum szykuje dla zwiedzających wiele nowych atrakcji. Wczesną wiosną zostanie otwarta szósta galeria „Re:generacja”, adresowana do tzw. młodych dorosłych. „Osoby w wieku 17-25 lat rzadko odwiedzają centra nauki. My postaramy się to zmienić udostępniając im 80 eksponatów związanych z psychologią, naukami społecznymi i nowymi technologiami” – informuje przedstawicielka CNK.
Również wiosną goście „Kopernika” będą mogli po raz pierwszy skorzystać z „Parku Odkrywców” i ogrodu na dachu placówki. „Będą to miejsca dla wielbicieli nauki, sztuki i wypoczynku na świeżym powietrzu. Na końcu oddamy publiczności długo wyczekiwane Planetarium – miejsce, w którym będzie można oglądać gwiazdy, pokazy laserowe i filmy” – zapowiada Nowicka.
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/bsz