Międzynarodowe Wyścigi Psich Zaprzęgów w Zawoi
W Polsce sport zaprzęgowy, jakkolwiek uprawiany od niedawna, rozwija się bardzo dynamicznie. Sport ten przestał już być egzotyczną ciekawostką, zyskuje wciąż nowych zwolenników. Sezony wyścigowe obfitują w różnorakie imprezy, a polscy zawodnicy zdobywają już czołowe miejsca w prestiżowych zawodach. Wyścigi psich zaprzęgów co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem i gromadzą bardzo szeroką publiczność nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Po kilku latach przerwy Zawoja zdecydowała się po raz kolejny być gospodarzem tego niezwykłego wydarzenia sportowego.
Zawoja to miejscowość turystyczna, która organizuje i promuje ważne wydarzenia sportowe, jak m.in. Bike Maraton zorganizowany w czerwcu 2011 roku w Zawoi. W kolejnych latach miasto planuje podejmować podobne działania.
Przez wiele lat Zawoja gościła miłośników psich zaprzęgów w czasie sezonów zimowych – od 1994 roku do 2000 r. Po kilkuletniej przerwie władze gminy zdecydowały się na ponowne przyjęcie zawodów.
Miejsce: Zawoja Czatoża
Czas: 18 – 19 lutego 2012 roku
Zawody Pucharu Europy, Pucha Polski – Sprint odbędą się w poszczególnych kategoriach:
- D0,D1 ,D2 – klasa zaprzęgowa sanie z 2 psami głównie dla Juniorów dystans ok.7 km
- C0,C1,C2 – sanie z 4 psami dystans ok. 9 km
- B0,B1,B2- sanie z 6 psami dystans ok. 12 km
- A0,A1,A0 – sanie z 8 psami dystans ok. 17 km
- Open – sanie z 9 lub więcej psów dystans ok. 20 km
- Cyfra 0 to kategoria psów nierasowych
- Cyfra 1 to kategoria psów rasowych -Siberian Husky
- Cyfra 2 to kategoria psów rasowych –Alaskan Malamut,Samoyed,Pies Grenlandzki
- Kategorie indywidualne to:
- Skijoring- narciarz biegowy z 1 psem.
- Pulka – narciarz biegowy z 1 lub 3 psami ciągnącymi mały tobogan.
W konkurencjach Skijoring i Pulka jest podział na kobiety i mężczyzn. W kategoriach D i C na Seniorów i Juniorów.
Odbędą się także zawody dla dzieci do 11 roku życia – psy zostaną oddane do dyspozycji rodziców i dzieci tak, aby najmłodsi mogli sami się przekonać, na czym polegają zawody psich zaprzęgów. Profesjonalni zawodnicy będą wyjaśniać, uczyć i jednocześnie dbać o bezpieczeństwo przebiegu zawodów dla najmłodszych. W niedzielę zostaną także wręczone nagrody dla zwycięzców. Całość wydarzenia zostanie zamknięta przez wystąpienie regionalnych zespołów folklorystycznych.
Podczas trwania zawodów uczestnicy pośredni będą mogli dowiedzieć się od konferansjera o historii psich zaprzęgów, skąd wywodzi się ten sport i jak się rozwijał na przestrzeni wieków.
Źródło: PR