Otyli niech płacą więcej – według ankiety Skyscanner
76% osób, które wzięły udział w ankiecie wyszukiwarki Skyscanner, uważa, że linie lotnicze powinny pobierać „podatek od otyłych”.
Tylko 22% głosujących nie zgadza się na dodatkową opłatę.
W ankiecie wzięło udział ponad 550 osób.
Takie rozwiązanie pozwoliłoby osobom, które nie czują się komfortowo w standardowych fotelach lotniczych, na kupno dodatkowego biletu po obniżonej cenie.
Ostatnio o wprowadzeniu podwójnych biletów dla szczególnie otyłych przez KLM/Air France informowały agencje prasowe w nieprawdziwym, jak się okazało, doniesieniu, jednak ponownie rozgrzało to dyskusję nad tego rodzaju opłatami.
„Podatek dla otyłych stanowi dla linii lotniczych bardzo delikatny problem. Będą musiały bardzo ostrożnie podejść do tego tematu, by nie urazić osób otyłych. Z jednej strony nie ma powodu, dla którego linie lotnicze nie powinny obciążać dodatkową opłatą osoby zajmujące więcej niż jeden fotel. Z drugiej zaś strony wiele osób uważa, że linie powinny dostosować rozmiar foteli do potrzeb osób otyłych.” – skomentował Barry Smith, współzałożyciel Skyscanner.
Mimo, że większość głosujących wskazała na potrzebę wprowadzenia dodatkowej opłaty, to wiele osób uznało ją za niesprawiedliwą.
„Fotele powinny być wygodne dla każdego pasażera: wysokiego, niskiego, grubego czy chudego. Jedna osoba – jedna opłata.” – uważa jeden z użytkowników wyszukiwarki Skyscanner.
Inni sugerowali, że opłata powinna być liczona na podstawie sumy wagi pasażera i jego bagażu.
Według WHO najwięcej otyłych osób zamieszkuje wyspę Nauru leżącą na Oceanie Spokojnym (94,5% populacji). Polska z odsetkiem 47,5% znalazła się na 98 miejscu. Ostatnie miejsca, ze 194 państw listy WHO, zajmują kraje Afryki.
Prawdopodobnie, wraz ze wzrostem średniej wagi ludzi na świecie, w przyszłości będą musiały być wprowadzone zmiany w standardowych rozmiarach foteli. Mogłaby to być również okazja do wprowadzenia przez linie lotnicze oferty skierowanej specjalnie dla osób otyłych: całych samolotów przystosowanych dla potrzeb tej grupy pasażerów, lub siedzeń w różnych rozmiarach i cenach.
Źródło: Skyscanner