Półwysep Helski
Wśród wielu pięknych miejsc rozsianych po całym kraju, szczególna uwagę przyciąga Półwysep Helski. Stanowiący kraniec Kaszub Północnych, przecina Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką. Mierzeja Helska powstała dzięki prądom morskim niosącym piasek wypłukiwany z dna morskiego. Są tu rozległe piaszczyste plaże, klify, malownicze rybackie wioski, a także nadmorskie lasy z wielką Puszczą Darżlubską.
Na samym krańcu mierzei leży Hel. Miasto charakteryzuje bogata i długa historia sięgającą średniowiecza. Miejscowe podania i legendy głoszą, że w zamierzchłych czasach jego mieszkańcy zajmowali się korsarstwem.
Reprezentatywna ulica miasta to znajdująca się w centrum ulica Wiejska. Tu znajdowały się pierwsze zabudowania dawnej osady. Stoją tu ryglowe domki i niskie murowane chałupy rybackie, w których działają liczne sklepy, kioski z pamiątkami i tawerny.
Główne atrakcje turystyczne Helu to Muzeum Rybołówstwa z wieżą widokową (mieszczące się w dawnym kościele gotyckim z XIV w.). W ceglanym wnętrzu zgromadzone są stare łodzie i sprzęt rybacki, obrazy i fotografię, wypchane ssaki i ptaki morskie. Z drewnianej wieżyczki na dachu rozciąga się wspaniały widok na miasto, plażę i morze.
W Helu znajduje się również fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W tym schronisku dla fok, bada się ich zachowanie, wiek, trasy wędrówek oraz ustala najbardziej istotne zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt. Ośrodek odgrywa bardzo ważną rolę w odtwarzaniu bałtyckiej populacji tego gatunku.
Półwysep Helski to jedno z ulubionych miejsc polskich prezydentów na spędzanie wakacji. Znajduje się prezydencki ośrodek wypoczynkowy MEWA. W trakcie swoich kadencji wakacje spędzali tu byli prezydenci RP- Aleksander Kwaśniewski i tragicznie zmarły w katastrofie pod Smoleńskiem Lech Kaczyński. Gościli tam również zagraniczni goście m. in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush. Mimo że ośrodek znajduje się w granicach administracyjnych Helu, jego lokalizacja bardzo często mylnie podawana jest jako Jurata.
W gronie innych interesujących atrakcji turystycznych warto zwiedzić 40 metrową Latarnię Morską Hel oraz Skansen Broni Morskiej, gdzie zgromadzono broń wymontowaną z polskich okrętów. Bardzo lubianym przez turystów środkiem transportu jest skomunikowany z Trójmiastem tramwaj wodny, który w sezonie odpływa kilka razy dziennie. Jest to bardzo popularna i szybka metoda podróżowania.
Inne miejscowości także bardzo często odwiedzane są przez turystów, polityków, gwiazdy sportu czy muzyki. Z najwyższego budynku we Władysławowie, czyli „Domu Rybaka” rozciąga się wspaniała panorama całego półwyspu. W sierpniu odbywa się tu Festiwal Sportu, w trakcie którego odsłania się gwiazdy upamiętniające legendy polskiego sportu. Położone obok siebie Jurata i Jastarnia to jedne z najpopularniejszych letnisk nad Bałtykiem. Znajdują się tu przepiękne plaże, a o każdej porze dnia i nocy miasteczka tłumnie wypełnione są przez turystów, którzy chętnie spędzają czas w licznych knajpkach i barach.
Półwysep Helski od 1978 roku należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Mierzeja Helska jest jednym z ulubionych miejsc amatorów windsurfingu, kitesurfingu, i nurkowania. Panuje tu specyficzny mikroklimat. Jest to obszar o największej liczbie dni słonecznych i równocześnie najsilniejszych wiatrach. Piękny krajobraz i wiele atrakcji turystycznej przyciąga każdego lata wielu turystów z całej Polski i zagranicy.