Rusza „Teatr Robotyczny” w Centrum Nauki Kopernik
Trzy roboty wystąpią w adaptacji opowiadania Stanisława Lema „O królewiczu Ferrycym i księżniczce Krystali”. Narratorem będzie Piotr Fronczewski. Głosu robotom użyczą zaś: Marian Opania, Magdalena Różczka, Tomasz Kozłowicz, Wiktor Zborowski i Artur Dziurman – zapowiada w rozmowie z PAP Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.
Występujący w „Koperniku” aktorzy to tzw. RoboThespiany, czyli zaawansowane technologicznie „człekokształtne” roboty poruszające się przy pomocy sprężonego powietrza po specjalnie skonstruowanej scenie. Potrafią chodzić, przesuwać się, obracać, kucać, kiwać głową, gestykulować, a także – dzięki „oczom” z LCD – wyrażać uczucia.
„To najlepsi aktorzy wśród robotów” – zapewnia Nowicka. „Zagrają trzy roboty. Jednak, ponieważ postaci występujących w sztuce jest więcej, to będą odtwarzały różne role” – dodaje.
Jednak – jak przekonuje – widzowie łatwo zorientują się, kto jest kim. „Nasze roboty nie muszą się przebierać jak prawdziwi aktorzy, ale wystarczy np. inaczej je oświetlić” – tłumaczy. „Drugi spektakl, nad którym wciąż pracujemy, to sztuka na podstawie powieści Edwina A. Abbotta” – ujawnia Nowicka.
Jak informują twórcy teatru, „RoboThespiany” znajdują się już w kilku centrach nauki w Hiszpanii, Holandii i Stanach Zjednoczonych, ale jedynie jako roboty „wolnostojące”. Jeden z nich wita również gości warszawskiego „Kopernika”. Dotychczasowe teatry mechaniczne – np. w brytyjskim Eden Project – wykorzystywały bardziej prymitywne roboty, albo nie wykorzystywały robotów człekokształtnych.
Adaptacje sztuk przygotował scenarzysta Paweł Kolanowski, a same roboty powstały w brytyjskim zespole „Engineered Arts”. Dialogi nagrano w warszawskim studiu Sonica. Atrakcją „Teatru Robotycznego” – oprócz występujących robotów – będą również wyświetlane filmy animowane, ściśle powiązane z treścią przedstawienia.
Jedno przedstawienie trwa około 20 minut. Sztuki będą wystawiane w warszawskim „Koperniku” co pół godziny. „Bilet wstępu do Centrum będzie również biletem wstępu do teatru. Jednorazowo przedstawienie obejrzy 50 osób, dlatego do teatru będzie trzeba przyjść na konkretną godzinę” – mówi Nowicka.
Jak wyjaśnia, teatr przeznaczony jest dla dzieci od 7. roku życia, czyli takich, które będą potrafiły w spokoju obejrzeć sztukę. Jednak – jak zapewnia przedstawicielka „Kopernika” – z pewnością będzie atrakcją dla wszystkich, również dla dorosłych.
„Teatr Robotyczny” jest stałym elementem galerii „Korzenie cywilizacji” – wystawy łączącej nauki ścisłe z humanistyką i pokazującej historię rozwoju cywilizacji. Jak informują twórcy teatru, ma on prezentować istotne zagadnienia z różnych dziedzin nauk ścisłych i humanistycznych w sposób angażujący emocje, a przez to łatwiejszy do przyswojenia.
Od listopada w „Koperniku” można eksperymentować na pięciu wystawach stałych, ale na otwarcie wciąż czeka szósta „Re:generacja”. Oprócz „Teatru Robotycznego” w kolejnych miesiącach otwarte zostaną również: umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu „Park Odkrywców”, multimedialne planetarium, laboratoria i sale konferencyjne.
Od momentu otwarcia CNK odwiedziło już ponad 50 tys. zwiedzających. Szacuje się, że rocznie instytucję odwiedzi pół miliona osób. Budynek „Kopernika” to trzy kondygnacje o powierzchni blisko 20 tys. m kw. Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/ jra/bsz
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl