W Krakowie powstaje nowoczesne muzeum pod płytą Rynku Głównego
Krakowianie już 24 wrześniu będą mogli zejść pod płytę Rynku Głównego, gdzie znajdować się będzie podziemne muzeum. Będzie to najnowocześniejsza placówka wystawiennicza w całym kraju. Opierać się będzie o zabytki, które odkryto podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 2004-2006.
Ekspozycja stanie się częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jest to unikatowy projekt w skali całego kraju. Nad ekspozycją pracują w pocie czoła fachowcy od multimediów, scenografii, produkcji 3D i historycy. Muzeum będzie wyposażone m. in. w ekrany z pary wodnej, ekrany dotykowe, plazmowe i 3D, najnowocześniejsze oświetlenie i nagłośnienie, projektory czy audiobooki. Wszystko to, by zwiedzający poczuli na własnej skórze dreszczyk emocji i przenieśli się myślami w odległe czasy.
Oddziaływanie na emocje zwiedzających z pewnością pomoże lepiej utrwalić historyczne wydarzenia. Jak mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, będzie to doskonała lekcja historii Krakowa od czasów przedlokacyjnych do współczesnych. Warto dodać ze, gdyby nie interwencja wojewódzkiego konserwatora zabytków-Jana Janczykowskiego pod płytą Rynku w Krakowie powstałaby najprawdopodobniej galeria handlowa.
Wystawa jest tworzona na podstawie zabytków odkrytych podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 2004-2006. Są to m. in. mury tzw. Kramów Bogatych, miejsca gdzie 700 lat temu handlowano luksusowymi towarami. W okolicy kościoła św. Wojciecha odnaleziono fundamenty budynku Wielkiej Wagi. Będzie można zobaczyć pozostałości średniowiecznej osady, fragmenty zabudowań z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego oraz około 700 przedmiotów codziennego użytku.
Zagospodarowanie na potrzeby muzealne podziemi Rynku Głównego, jako projekt pod nazwą „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po podziemiach Rynku”, znalazło się w wykazie projektów kluczowych dla kraju, ogłoszonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Wśród ogłoszonych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego projektów kluczowych dla Polski, projekt muzeum pod nazwą „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po podziemiach Rynku” zajmuje w nim ważne miejsce. Oznacza to dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 16 mln złotych, czyli niemal połowy z 38 mln złotych zainwestowanych w muzeum.
KJ
źródło: Gazeta Wyborcza