Zawody uwolnione po 2014 roku
Pilot wycieczki, przewodnik miejski, przewodnik górski – czy już każdy może spróbować swoich sił w tych zawodach? Jakie zmiany przynosi nam początek nowego 2014 roku?
Dawniej, aby zostać pilotem wycieczki trzeba było solidnie się namęczyć – studia, kursy, egzaminy, znajomość języków obcych, licencje, legitymacje – dziś wystarczy chęć do pracy, średnie wykształcenie, ukończone 18 lat i brak wyroków związanych z szeroko rozumianą turystyką. (Kursy dla branży turystycznej tu).
Usługi na wysokim poziomie?
W branży wrze – środowisko przewodników i pilotów wycieczek jest bardzo zaniepokojone i oburzone, bo to, co kiedyś latami trzeba było wypracowywać na poszczególnych etapach edukacyjnych teraz wręcz rozdawane jest na prawo i lewo. Te przepisy niosą ryzyko, że rynek zostanie zepsuty, a zaufanie do przedstawicieli wyżej wymienionych zawodów obniży się. Wystarczy jedna niekompetentna osoba, aby zniszczyć prestiż i naruszyć filary „fachowej roboty” w branży. Uwolnienie zawodów przez byłego ministra J. Gowina miało przyczynić się do spadku bezrobocia i ułatwienia dostępu do tych profesji, które niejako były dziedziczone. W związku z powyższym chciano ukrócić proceder nierównego dostępu do bardzo wielu zawodów (rzeczoznawca, pośrednik w obrocie nieruchomościami, radca prawny itd.). Założenie słuszne, jednak w przypadku niektórych zawodów trochę niepokojące.
Czego możemy się obawiać?
Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w zawodach turystycznych nie mamy się czego obawiać, gdyż obecni przedstawiciele tych zawodów posiadają stałe umowy z biurami podróży i innymi touroperatorami – świadcząc tym samym usługi na wysokim poziomie. Ich pozycja jest stabilna i należy się spodziewać, że stała . Biura podróży także zapowiadają, że nie mają zamiaru korzystać z usług osób bez doświadczenia nawet, gdyby to miało oznaczać niższą stawkę za usługi. Specjaliści podkreślają, że te zawody to obszar dla ambitnych, zdolnych ludzi z pasją – inni szybko zostaną wyeliminowani z rynku.
Zmiana ustawy nie zmieni jednego, a mianowicie odpowiedzialności karnej za narażenie turystów na niebezpieczeństwo lub zaniedbania w tym zakresie. Osoba zatrudniona odpowiedzialna za bezpieczeństwo klientów/turystów, czy to przewodnik, czy pilot, może w pewnych okolicznościach zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej, jeżeli na przykład dojdzie do wypadku. Taką samą odpowiedzialność może ponieść sam organizator wycieczki.
Kiedy wejdą w życie zmiany?
(nowelizacje ustaw – www.prezydent.pl) – Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmian odnoszących się do ustawy – Kodeks wykroczeń, ustawy o Straży Granicznej, ustawy
o gospodarce nieruchomościami, ustawy o ochronie osób i mienia, ustawy o usługach turystycznych, ustawy o broni i amunicji, ustawy o usługach detektywistycznych, ustawy
o transporcie drogowym, ustawy Prawo lotnicze, ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych – wraz z odpowiednimi przepisami przejściowymi, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.
M-S-M
A jak było dotychczas? O tym w tym artykule.
Grafika: www.sxc.hu