Inicjatywa klastrowa w Sopocie
Innowacyjna wersja sopockiego kalendarza imprez, powołanie grupy zajmującej się promocją sopockiej oferty konferencyjnej, mobilne rozwiązania dla branży turystycznej – to trzy propozycje na promocję miasta oraz wydłużenie sezonu turystycznego w Sopocie w ramach inicjatywy sopockiego klastra turystycznego. Zaprezentowane one zostały w hali ERGO ARENA podczas konferencji promującej projekt.
Do końca tego roku wprowadzone mają zostać przynajmniej dwa produkty. Pierwszy z nich, to rozbudowana i powiązana z serwisem miejskim wersja sopockiego kalendarza imprez kulturalnych, sportowych, rozrywkowych, artystycznych i innych organizowanych w kurorcie. Z jednej strony mają z niego korzystać turyści, a z drugiej organizatorzy wydarzeń, recepcjoniści w hotelu i inni przedstawiciele sektora turystycznego. Ma to też być platforma informacji o atrakcjach dla dzieci. Natomiast kolejne działanie przewiduje promowanie Sopotu jako interesującej destynacji turystki biznesowej z nowoczesną infrastrukturą konferencyjną oraz bogatą ofertą turystyczną miasta. Kolejna propozycja dotyczy mobilnych rozwiązań dla branży turystycznej takich jak: system bezgotówkowej płatności, interaktywny przewodnik oparty o najnowsze technologie, na przykład aplikacje na telefony komórkowe. Na to jakie zadania zostaną zrealizowane, duży wpływ będą mieć lokalni przedsiębiorcy.
Ponadto w ramach realizacji projektu przewidziano wyjazd studyjny przedstawicieli inicjatywy klastrowej do wybranego zagranicznego klastra turystycznego, wspólny wyjazd targowy, badania rynkowe a także doradztwo ekspertów i cykl spotkań uczestników inicjatywy klastrowej. Najbliższe spotkanie sektora turystycznego odbędzie się 8 kwietnia 2011 r., poświęcone będzie sopockim produktom turystycznym.
– Planujemy stworzyć nowe rozwiązania, które są potrzebne w Sopocie – mówi Dorota Sykut, koordynator projektu. – Wprowadzenie ich jest możliwe tylko przy współpracy hoteli, restauracji, pubów, klubów, muzeów, obiektów kulturalnych i sportowych. Chcemy, aby więcej turystów przyjeżdżało do nas, nie tylko latem, ale i po sezonie. Aktualne informacje na temat planowanych działań i spotkań będziemy publikować na www.facebook.com/sopockiklasterturystyczny
Klaster zrzesza firmy i instytucje należące do tej samej branży, a jego idea oparta jest na czterech kluczowych elementach: współpracy, konkurencji, zaufaniu i kontaktach osobistych. W działaniach ważne jest połączenie doświadczenia przedsiębiorców, wiedzy i badań jednostek edukacyjnych oraz wsparcia władz samorządowych. Klaster zbudowany jest warstwowo, najważniejszą role pełnią w nim przedsiębiorstwa. Uczestniczenie w klastrze przynosi szereg korzyści: wpływa na obniżenie kosztu własnego biznesu i tworzenie lokalnych miejsc pracy, zapewnia dostęp do wiedzy, informacji, kapitału, pozwala poszerzać ofertę, daje możliwość nawiązania kontaktów osobistych.
Projekt pt. „Od inicjatywy klastrowej do Sopockiego Klastra Turystycznego – program wsparcia i rozwoju” został opracowany przez Gminę Miasta Sopotu – lidera projektu i Stowarzyszenie Turystyczne Sopot – partnera projektu.
Celem projektu jest zawiązanie i wsparcie powiązań kooperacyjnych w Gminie Sopot poprzez organizację Sopockiego Klastra Turystycznego. Projekt skierowany jest do przedsiębiorstw sektora turystycznego i gastronomicznego działających na terenie miasta, organizacji branżowych związanych z turystyką oraz jednostek edukacyjnych i naukowo-badawczych zajmujących się problematyką tej branży.
Projekt potrwa do czerwca 2012 roku, a jego całkowity koszt to 501.567,32 PLN.
Sopocki klaster jest jednym z pięciu w województwie pomorskim, które są dofinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.
Źródło: PR