Małopolska Trasa Smakoszy
„Małopolska Trasa Smakoszy. Przewodnik po karczmach regionalnych Małopolski” to najnowsze wydawnictwo Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Wydawnictwo powstało przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Polskiej Organizacji Turystycznej.
Temat trasy smakoszy potraktowany został w tej publikacji bardzo szeroko. Część pierwsza, poświęcona historii karczm, jest bogato ilustrowana materiałem archiwalnym. Dzięki współpracy z Muzeum Etnograficznym miasta Krakowa oraz Muzeum Historycznym miasta Krakowa udało się stworzyć ładny, wysmakowany album, utrzymany w stylu etno-dizajnu.
We wstępie do książki czytamy: Zapraszamy na wędrówkę po karczmach regionalnych Małopolski. Zanim jednak zanurzycie łyżkę w misce strawy i podniesiecie ją do ust, zadumajcie się nad przeszłością, wsłuchajcie się w niegdysiejszy gwar, skrzypienie kół na gościńcu, brzęk miedzianych garnców. Pomyślcie o tych, którzy przed laty tu biesiadowali i których historie wpisane są w „trasy smakoszy”.
Czytelnik zapozna się ze stroną etnograficzną zagadnienia oraz dziejami istniejących i nieistniejących już słynnych karczm regionu. Nawiązuje też do licznych odniesień „ przybytków karczmianych uciech” w literaturze, filmie i poezją śpiewanej.
Druga część to przewodnik po regionie, prowadzący szlakiem ciekawych karczm i atrakcji turystycznych, leżących przy uczęszczanych przez turystów drogach. Zachęca do odwiedzenia miejsc, które klimatem, jakością obsługi, wystrojem wnętrza, a przede wszystkim kuchnia regionalną tworzą wizerunek Małopolski jako krainy sytości i obfitości dań smakowitych.
Takie karczmy, jak „ Antolka”, „Rzym”, „Siwy Dym”, „Bartna Chata”, „Regietów” czy „Sywor”, reprezentują różne zakątki regionu, style i specjalności. Lista rekomendowanych restauracji regionalnych, znajdująca się na końcu książki, pozwoli zaplanować własne trasy, smakowicie okraszone atrakcjami turystycznymi Małopolski – czytamy dalej.
Kuchnia regionalna to najbardziej autonomiczna cecha regionu, łącznie z gwarą, obrzędem, wytworami kultury materialnej stanowi o wartości przekazu. Określa tożsamość mieszkańców, utwierdza ich przywiązanie do tradycji, wyznacza wzajemne relacje teraźniejszości z przeszłością. Bywa tez sygnałem na zewnątrz, zapewnieniem o stabilności etycznej i estetycznej, bo czymże jest kuchnia, jak nie zbiorem upodobań, zachowań, przywiązania do wzorów odziedziczonych przez pokolenia. Jej atrakcyjność dla mieszkańców przekłada się na atrakcyjność dla przybyszy. Turyści odwiedzający region, w atrakcyjnych wnętrzach karczm, goszczeni są i zachęcani do poznania zmysłowych walorów kuchni jako części tradycji loklanych, atmosfery, aury regionu, tego co nazywamy genius loci.
Województwo Małopolskie ma bardzo wiele do zaoferowania w zakresie potraw i smaków odróżniających je od innych regionów Polski i Europy. Z drugiej strony istnieje na świecie bardzo duży sektor turystyki kulinarnej tzw. gourmet travels i nie brakuje amatorów , którzy są gotowi przemierzyć całe połacie ziemi dla nowych doświadczeń kulinarnych. Kolejnym krokiem do rozpowszechniania wartości kuchni regionalnej powinno być zbliżenie ich do wymiaru komercyjnego, czyli stworzenie oferty turystycznej w oparciu o małopolskie smaki.
Dalsze kroki na drodze promocji regionalnej trasy smakoszy to powstająca podstrona internetowa Małopolskiej Organizacji Turystycznej www.mot.krakow.pl/trasasmakoszy, utworzono też specjalny kanał filmowy dla Internautów, www.youtube.com/trasasmakoszy, gdzie można dołączać własne nagrania z małopolskich karczm.
Elżbieta Tomczyk-Miczka
Źródło: PR