Szlak Tradycyjnego Rzemiosła
Zachęcamy do odwiedzenia Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła, do wędrówki szlakiem kultury ludowej i dawnych rzemiosł, odwiedzenia pięknych miejsc, leżących poza głównym trasami turystycznymi, do poznania twórców i wytworów rękodzieła.
Projekt turystyczno-kulturowy Szlak Tradycyjnego Rzemiosła prezentuje bogate dziedzictwo kultury ludowej i zanikającego na naszych oczach wiejskiego rzemiosła, upowszechnienia wiedzę o rękodziele i ma na celu kształtowanie tożsamości regionalnej oraz promocję tradycyjnych twórców.
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to przede wszystkim miejsca spotkań z rzemieślnikami, którzy chętnie przyjmują gości w swoich pracowniach. Po wcześniejszym umówieniu się, można nie tylko oglądać i zamawiać produkty rękodzieła, ale również aktywnie uczestniczyć w warsztatach.
Obecnie Szlak tworzą cztery trasy południowej Małopolski – Suska, Limanowska, Sądecka i Gorlicka – obejmujące 40 miejscowości, 80 twórców i 21 rzemiosł oraz trzy trasy Podkarpacia – Leżajska, Łańcucka, Strzyżowsko-Tarnobrzeska – 18 miejscowości i 27 twórców, reprezentujących 13 rzemiosł.
Szlak to także baza instytucji kultury: muzeów, galerii i izb regionalnych, które zapraszają do skorzystania ze swojej oferty wystawienniczej i edukacyjnej.
W ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła odbywają się: imprezy i pokazy plenerowe, cykle warsztatów oraz konkursy i wystawy nawiązujące tematyką do dziedzictwa kultury regionalnej.
Portale internetowe www.szlakrzemiosla.pl oraz www.podkarpacie.szlakrzemiosla.pl zawierają na bieżąco aktualizowane prezentacje twórców (galerie zdjęć, dane kontaktowe, opisy dojazdu do oznakowanych tabliczkami domów, warsztatów i pracowni) oraz propozycje tras turystycznych w Małopolsce i na Podkarpaciu. Dzięki temu łatwo połączyć turystyczno-wypoczynkowy pobyt w Małopolsce lub na Podkarpaciu z poznawaniem tajników dawnych rzemiosł.
Działania prowadzimy we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie i Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej a także samorządami gmin województwa małopolskiego oraz lokalnymi instytucjami i organizacjami.
Projektowi patronują: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński.
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła jest realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego oraz Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
www.szlakrzemiosla.pl
www.podkarpacie.szlakrzemiosla.pl
Kontakt:
Fundacja NADwyraz
ul. Kielecka 17
31-523 Kraków
fundacja@nadwyraz.pl
tel. 350 61 34
www.nadwyraz.pl
GALERIA ZDJĘĆ:
Źródło: PR