W Poznaniu zainaugurowano projekt promujący Ostrów Tumski
„Terra Incognita – Odkryj Ostrów Tumski w Poznaniu” to tytuł akcji mającej na celu spopularyzowanie burzliwych dziejów tego miejsca. W programie na 2012 rok przygotowanym przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT znalazł się cykl prelekcji, wycieczek, reportaży i artykułów.
„Co miesiąc prezentowane będą kolejne zagadkowe, nurtujące, czasami kontrowersyjne tematy, które pozwolą odpowiedzieć na pytania: Ile lat ma miecz św. Piotra? Jaką rewolucję w Poznaniu wprowadziła Akademia Lubrańskiego? Ile złota jest w Złotej Kaplicy? Jak wyglądały magnackie pogrzeby rodziny Górków? Jak zmieniała się katedra przez 1000 lat istnienia?” – zapowiadają organizatorzy.
„Ostrów Tumski kojarzony jest niemal wyłącznie z Wrocławiem. Chcemy uświadomić Polaków, że Poznań też ma swój Ostrów Tumski. Na ogół na pytanie: gdzie pochowani są pierwsi władcy Polski?, padają odpowiedzi: Kraków lub Gniezno. Tymczasem Poznań nie jest z tym faktem utożsamiany” – wyjaśniał Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w czasie wstępu do pierwszej prelekcji, która odbyła się 11 stycznia w Cafe Misja.
Małolepszy wyliczał, że Ostrów Tumski w Poznaniu odegrał kluczowe znaczenie w tworzeniu państwowości polskiej. To tam wzniesiono pierwszą katedrę i stworzono pierwsze polskie biskupstwo. Dodał, że w bogatym programie akcji miejsce ukazane będzie z perspektywy ludzi i ich doświadczeń, a nie stereotypowych, nudnych zabytków.
Daina Kolbuszewska, dziennikarka, która wygłosiła pierwszą prelekcję o Ostrowie Tumskim skupiła się na roli chrztu Mieszka I i omówieniu ówczesnej sytuacji politycznej powstającego państwa polskiego na arenie europejskiej.
W akcję zaangażowani są również naukowcy. Już teraz ze strony internetowej projektu pobrać można plik z zapisem rozmowy przeprowadzonej w radiu Emaus z prof. Hanną Kóčką-Krenz na temat chrztu Mieszka I.
Na potrzeby akcji w serwisie internetowym Traktu Królewsko-Cesarskiego (www.poznan.pl/trakt ) stworzono specjalną podstronę, gdzie sukcesywnie publikowane będą artykuły, reportaże radiowe, foldery turystyczne. Materiały będzie można kolekcjonować pobierając je ze strony, tworząc własny przewodnik po Ostrowie Tumskim. Dodatkowo na stronie uruchomiona zostanie fototeka, w której gromadzone będą ryciny, wizualizacje, zdjęcia przedstawiające dawny Ostrów Tumski.
PAP – Nauka w Polsce
szz/ agt/bsz
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl