Wizyta studyjna węgierskich dziennikarzy w Łodzi i regionie
W dniach 19-21 maja 2011 r. Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego miała przyjemność gościć ośmioosobową grupę węgierskich dziennikarzy, reprezentujących ogólnokrajową telewizję, radio oraz pisma branżowe takie jak: Turizmus Panorama i Világjáró. Grupie towarzyszyła Pani Erika Bakonyi– Dyrektor Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Budapeszcie, która spełniała jednocześnie rolę tłumacza.
Pierwsze dwa dni pobytu poświęcone były atrakcjom turystycznym naszego miasta. Obowiązkowym elementem programu było dawne Imperium Izreala Poznańskiego- obecnie centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe Manufaktura oraz mieszczące się na tym terenie Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Fabryki. Pozostając w temacie najciekawszych zabytków przemysłowej Łodzi przenieśliśmy się do zespołu fabryczno-rezydencjalnego Księży Młyn a następnie do Pałacu Scheiblera, w którym obecnie mieści się Muzeum Kinematografii. Wizyta w muzeum była początkiem filmowej podróży po Łodzi. Mówiąc o HollyŁódź nie sposób było pominąć renomowaną i uznaną na całym świecie „Łódzką Filmówkę” oraz nagrodzone prestiżową nagrodą Oskara Studio Filmowe Se-Ma-For, w którym mieści się Muzeum Bajki. Duże wrażenie na uczestnikach wywarł Łódzki Skansen Architektury Drewnianej znajdujący się przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Wizyta w domu papiernika oraz warsztaty czerpania papieru wzbudziły w uczestnikach wiele radości i entuzjazmu. Nie mniej ważnym elementem wycieczki po Łodzi była wizyta na największym w Europie Cmentarzu Żydowskim oraz przybliżenie historii łódzkich żydów poczas spceru w Parku Ocalałych.
Trzeci dzień wycieczki studyjnej upłynął pod znakiem turystyki aktywnej. Wyprawa rozpoczęła się w Pałacu w Walewicach. Podczas dwugodzinnej przejażdzki powozami konnymi Węgrzy mieli okazję zapoznać się z Łódzkim Szlakiem Konnym. Piękne, majowe słońce, malownicze krajobrazy Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej wspaniale wpłynęły na nastroje gości. Kolejnym elementem programu był średniowieczny pokaz w Marynkach a także zwiedzanie atrakcji mieszczących się na szlaku m.in. Archikolegiaty w Tumie, Łęczycy i Uniejowa.
Organizatorem wydarzenia była Regionalna Organizacja Turystyczna Wojewdztwa Łódzkiego, która działała na zlecenie Urzędu Miasta Łodzi i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Źródło: PR